Proběhlé akce: Září 2015

Den otevřených dveří

Týden sociálních služeb

Týden_SS_2015_2

Den plný her

Na den 21.9.2015 připadá Mezinárodní Alzheimerovy choroby s cílem zvýšit povědomí široké veřejnosti o této nemoci, která narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku

(zdroj:http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/).

V Domově důchodců Božice jsme si tento den připomněli symbolicky – Dnem plných her. Procvičování mozkových funkcí a udržování duševní svěžesti oddaluje vznik a rozvoj Alzheimerovy choroby. Spoustu zábavy si klienti užili při hraní klasických společenských her jako je např. Člověče nezlob se, Bingo, Stolní hokej nebo hraní žolíků. Skládáním puzzlí, doplňováním přísloví, hádáním předmětů si procvičili krátkodobou paměť, pozornost a koncentraci. „ Jsou to aktivity, které denně připravujeme pro naše klienty. Ale tento den jsme chtěli oslavit společně a cílem bylo do akce zapojit co nejvíce klientů najednou,“ říká Šárka Czerwonková, aktivizační pracovnice a dodává: „Bez pomoci žákyň SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o., obor sociální činnost, by se nám to určitě nepovedlo.“ Celá akce byla náročná nejenom z hlediska počtu účastníků, ale zejména proto, že aktivity měly přinést klientům především radost a zábavu. “Žákyně si naše poděkování určitě zaslouží, protože prokázaly profesionální úroveň. Dokázaly nabízené aktivity přizpůsobit potřebám klientů a poskytnout jim přiměřenou míru podpory,“vyjadřuje slova uznání aktivizační pracovnice Jitka Kročilová.

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby pokračoval v Domově odpoledne canisterapií. Pejsek Richi pod vedením Šárky a Renaty Urabetzových, dobrovolnic z dobrovolnického centra ADRA, svou návštěvou vždy potěší naše klienty. Šárka a Renata překvapí novými nápady a Richi se rád pochlubí novými dovednostmi. Tentokrát jim asistovala Mgr. Lada Glacová, která dobrovolnictví v Domově vykonává již několik let. Richiho výkony s klienty Domova obdivovala také p. Zdeňka Severinová, vedoucí dobrovolnického centra Znojmo a Brno.

Velice nás těší, že se do přípravy a organizace tak náročného dne zapojily spolupracující organizace – SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o. a dobrovolnické centrum ADRA. Důstojně jsme si připomněli Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

DSCN0726DSCN0730DSCN0732

DSCN0746DSCN0750

Pozvánka

Až se zima zeptá

Letošní léto lámalo teplotní rekordy. V tropických vedrech jsme činnosti přizpůsobili potřebám klientů. Dopřáli jsme jim klidový režim a na zahradě jsme pobývali krátkou dobu v dopoledních hodinách. Přesto jsme se snažili připravit pro klienty zajímavé a fyzicky nenáročné aktivity.

Dne 9. 7. jsme se pod vedením p.  Šebíkové učili plést košíčky z papírových ruliček. Další inspirace pro podzimní dny.

DSCN0714

 

V letních dnech dobře padne zmrzlina. O to více potěší, když si jí vyrobíte sami a použijete ovoce ze zahrady, jako v případě našich klientek. Meruňkovo – smetanová zmrzlina přinesla to správné osvěžení.

DSCN0566

 

Další variantou zpracování meruněk se nabízela příprava meruňkového koktejlu. Ochotných pomocníků k vypeckování meruněk bylo dost. Pak byla samotná příprava jednoduchá. Lahodný a zdravý nápoj přišel v parních dnech každému vhod.

DSCN0563

DSCN0565

Ani letošní léto jsme neodolali a připravili si domácí kvašáky. Tentokrát jsme recept vylepšili a přidali kromě česneku křen, vinné a višňové listy.

DSCN0574

 

DSCN0578

 

V rámci cuketobraní jsme si připravili „cukeťáky“. Protože úroda cuket byla bohatá, zbylo i na buchtu z cukety.

 

DSCN0647

 

DSCN0653

Podle přísloví „Dobrá hospodyně pro pírko i přes plot skočí“ bylo nutné zpracovat úrodu jablek. Kromě štrúdlu z jablek jsme vyráběli křížaly.

V Domově to tentokrát vonělo pečeným čajem.

DSCN0689

DSCN0694

 

DSCN0713

 

Letošní  léto se v Domově neslo ve znamení zpracování přebytků ze zahrady. Přesně tak, jak to bylo zvykem v domácnostech našich klientů. A to je naším cílem. Nabízet aktivity, které klienti běžně vykonávali doma a které  jim přinášejí  radost.

 

 

 

Evakuační cvičení

Dne 8.9.2015 si pracovníci Domova důchodců Božice měli možnost vyzkoušet evakuaci klientů pomocí evakuačních podložek. Evakuační podložka je součástí vybavení lůžka a umožňuje rychlý přesun imobilního klienta s matrací. Cvičení probíhalo pod odborným vedením Bc. Ludmily Petříčkové.DSCN0698

Slavnosti chleba ve Slupi

Dne 5. září 2015 jsme se zúčastnili Slavností chleba ve Slupi. Klienti se tradičně těší zejména na bohatý kulturní program, vodní mlýn, jarmark, občerstvení a burčák. Mezi návštěvníky potkávají známé, s kterými se léta neviděli a dochází k dojemnému setkání. Ze slavností odcházejí nabití plní dojmů a zážitků, které hned tak nevyprchají.

Letošní rok se Slavnosti chleba ve Slupi konaly již po jedenácté. Z celé historie jejich konání, Domov důchodců Božice vynechal návštěvu slavností pouze dvakrát.

Za umožnění tak nevšedního zážitků patří poděkování především Technickému muzeu v Brně, Obci Slup, dobrovolníkům, rodinným příslušníků a známým našich klientů.

DSCN0687

Den sociálních služeb

Dne 2. září 2015 se pracovníci  Domova důchodců Božice zúčastnili 6. ročníku „Dne sociálních služeb aneb jeden svět pro všechny“ s cílem seznámit širokou veřejnost s činností Domova.

Klienti nechtěli ani letos podcenit přípravu na tak velkolepou akci. Pro návštěvníky našeho stánku připravili sáčky s lipovým květem a voňavé pytlíčky s levandulí a různými bylinkami. Výzdobu stánku tentokrát zaměřili na téma těstoviny. Z těstovin se dají vyrobit kouzelné dekorace. Návštěvníci stánku obdivovali věnce, zvonečky nebo hvězdičky. S překvapením zjišťovali z jakého materiálu jsou vytvořené. Pro děti byla připravena soutěž v třídění těstovin. Za odměnu si odnesly nejenom zmiňované dárečky, ale i linecké kolečka, která pro ně napekli klienti Domova.

Vzpomínkový den na školní léta

V první školní den aktivizační pracovnice připravily pro klienty vzpomínkový den na školní léta. A aby vzpomínání bylo co nejvíce autentické, shromáždily učebnice a školní pomůcky z doby, kdy byli ještě školou povinní.

Účinky vzpomínkové terapie si na vlastní kůži vyzkoušeli pracovníci Domova. Mezi učebnicemi objevili slabikáře, z kterých načerpávali první vědomosti.

Příjemným překvapením pro klienty byla nečekaná návštěva žáků letos už 2.B třídy ZŠ. V první školní den si společně s klienty procvičili matematiku, zazpívali, zatancovali a doplňovali přísloví. Děti si se zájmem  prolistovaly staré učebnice. I letošní rok tak bude ve znamení vzájemné spolupráce.

 

 

DSCN0664

DSCN0665

 

DSCN0670

DSCN0674