Yearly Archives: 2015

Vánoční přání

Adventní čas a vánoční čas v DD Božice

A nastal ten nádherný adventní čas spojený s přípravou na Vánoce. Na nejpříjemnější svátky v roce připravujeme nejen své příbytky, ale připravujeme se i duševně. Je velkou snahou personálu Domova důchodců Božice, aby jejich klienti prožili adventní čas v pohodě a takovým způsobem,  na který byli zvyklí ze svých domovů. I zde probíhá velký úklid, všude je přítomná adventní výzdoba. Na její výrobě se podíleli sami klienti. Prostory domova se line vůně vánočního cukroví. Vše musí být dokonale připravené pro návštěvy.

Malá ochutnávka.

Recept na vizovické těsto je jednoduchý, ale těsto se musí dokonale prohníst.

DSCN0869

Teprve pak se dají z těsta vytvarovat nádherné ozdoby.

 

DSCN0873

Pohled na hotový výrobek.

 

 

DSCN0874

Jaké by to byly Vánoce bez medových perníčků.

DSCN1002DSCN1001

Do Domova zavítal Mikuláš s andělem a čerty.


DSCN0998

Po náročných přípravách nastává období zklidnění. Zbožnému rozjímání se klienti věnovali dne 3.12. Při mši svaté otec Pavel Sobotka světil adventní věnce.

DSCN0939

 

DSCN0943

 

Klienti Domova navštívili Zámek Břežany a obdivovali výstavu betlémů.

DSCN0917

9.12. 2015 Domov navštívili žáci a učitelé ZUŠ Znojmo – pobočka Božice.DSCN1005

Odpoledne se klienti zúčastnili Besedy s důchodci v sále kulturního domu v Božicích.

DSC_0626

Dne 10.12.2015 si pro nás připravila vánoční koncert  sbor De Melodica.

DSCN1020

Dne 11.12.2015 nás navštívili andělé ze ZŠ Božice  s divadelním představením “Co říkali andělé”.

DSCN1025

 

Dne 17.12.2015 nás navštívili malí čertíci z MŠ I. MŠ II.

DSCN1031 (1)

DSCN1037 (1)

Ani letos na nás nezapomněly děti z Domova pro matky a otce v tísní ze Znojma. Andělů není nikdy dost.DSCN1081 (1)

Poslední adventní neděli nám věnovali dobrovolníci z ADRY . Potěšili nás se známými vánočními koledami a písničkami.

DSCN1108

Vánoce bez vánočky nejsou Vánoce.

DSCN1116

Když se dílo dělá s láskou, výsledek je zaručený.

DSCN1127

 

Dne 22.12.2015 zavítali mezi klienty Domova p. farář Mgr. David Sedláček a sestry  z Farního sboru českobratrské církve evangelické v Miroslavi, aby milým slovem a písničkou potěšili v předvánočním čase.

Den 23.12. 2015 si klienti společně  s p. ředitelem poseděli u vánočního cukroví a punče a  popřáli si pěkné vánoční svátky.

DSCN1136

Dne 29.12.2015 mezi nás zavítala hudební schola z Dyjákovic, zastoupena všemi věkovými kategoriemi.

DSCN1140

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

Dne 29.11.2015 jsme se zúčastnili slavnostního rozsvícení vánočního stromu před ZŠ Božice. Akce byla spojena s Dnem otevřených dveří základní školy. Každý z návštěvníků si mohl vybrat z bohatého programu. Kromě vystoupení žáků ZŠ se zde konaly prodejní trhy a tvůrčí dílničky.

Domov důchodců Božice tímto děkuje pořadatelům za možnost uspořádat prodejní výstavu výrobků klientů Domova v prostorách školy.

Kateřinská zábava

Dne 26.1.2015 proběhla v Domově důchodců Božice Kateřinská zábava. Klienti si zavzpomínali na své mládí. Vzpomínali, jak taková zábava probíhala v Kyjově a v Uherském Brodě. Povídání, soutěže a písničky se točily kolem jména Kateřina.

Kateřinskou zábavou jsme ukončili čas zábav. Nyní nás čekají  přípravy na adventní čas, který začíná již tuto neděli.

Mezinárodní den mužů

Na 19.11. připadá Mezinárodní den mužů. Je určený k oslavě  všech mužů.  Moc informací o něm nemáme. Aby nebyla v Domově znevýhodněna mužská část populace, aktivizační pracovnice si pro ně připravily dopoledne plné her a dobré zábavy.

 

Tradiční společenský ples na Emin zámku

Klienti DD Božice se dne 12.11.2015 zúčastnili Tradičního společenského plesu, pořádaného klienty a zaměstnanci Emina zámku. Pro klienty byla připravena živá hudba, občerstvení a bohatá tombola. Celou akci provázela příjemná atmosféra. Ples byl zakončen velkolepým ohňostrojem. Všichni zúčastněni si odnášeli z  odpoledne spoustu mimořádných zážitků.

Za to patří velké poděkování všem, kteří se podíleli na pořádání tak velkolepé akce.

Fotografie0151

Vznik samostatného československého státu

Aktivizační pracovnice si tentokrát pro klienty připravily zábavné dopoledne s podtitulem „Máme rádi Česko“. Protože právě v těchto dnech si připomínáme 97 let od vzniku samostatného československého státu, byla to nádherná příležitost připomenout si historii vzniku Československa. Klienti společně pomyslně navštívili významné památky a města České republiky. Připomněli si její přírodní krásy. Nesměly chybět vzpomínky na známé osobnosti. A to vše zábavnou formou, s úsměvem a s písničkami, které našim klientům přirostly k srdci a připomněly jim mládí.Snimek 708

 

Pozvánka

Dušičky

Stejně jako každý rok,  i letos se poslední týden v Domově důchodců Božice nesl ve znamení příprav Památky zesnulých. Klienti domova vyráběli dušičkové aranžmá a věnovali vzpomínku na zemřelé.

Snimek 695Snimek 705

 

Dýňohrátky

Ani letos v DD Božice nechyběly tradiční dýňohrátky. Děti ze ZŠ Božice si přinesly do Domova spoustu dýní, aby pod vedením p. učitelky Mgr. Glacové do vydlabané dýně vyřezaly veselé nebo strašidelné obličeje. Fantazii se meze nekladly. Dýně odekorovaly přírodninami a v této podobě zdobí prostory před ZŠ Božice a část z nich vítá návštěvníky Domova u vstupu do Domova.

Tajemno Halloweenských oslav podtrhávala netradiční výzdoba místnosti, kde se tvořila dýňová strašidla. Obří pavoučí síť a neidentifikovatelní pavouci různých rozměrů navodily tu správnou magickou atmosféru. Halloween je anglosaský lidový svátek a klienti DD Božice ho neznají. Přesto příprava na jeho oslavu byla pro ně  příjemným zpestřením nastupujícího podzimu.

Snimek 676Snimek 704