Proběhlé akce: Říjen 2014

Dušičkové aranžmá

V těchto dnech si klienti Domova důchodců Božice  připomínají Památku zesnulých. Kromě vzpomínky si v rámci volnočasových činností vyrábí věnce, kterými pak sami nebo prostřednictvím svých nejbližších,  zdobí  hroby a tím uctí zemřelé.

DSCN9749 DSCN9761DSCN9759

 

Výlov Jaroslavického rybníka

Dne 30.10.2014 jsme se byli podívat na výlov Jaroslavického rybníka. Kromě neopakovatelného zážitku výlovu, kdy se kádě plnily rybami, jsme ochutnali rybí výrobky, víno, pivo a medovinu. K našemu velkému potěšení výlov nedoprovázela mlha a ani nefoukal vítr, tak typické pro toto roční období.

Beseda o víně

Nepříznivé počasí letos ukončilo sběr hroznů až o měsíc dřív. Práce vinohradníků z vinohradů se přesunula do vinných sklepů. Je čas na bilancování. Proto mezi nás do domova zavítal p. Ing. Čurda Zdeněk, zakladatel Družstva božických vinařů, pěstitel a milovník dobrého vína, aby si s námi popovídal o nelehké, ale ušlechtilé práci vinohradníka. Při svém vyprávění přiblížil původ vinné révy a historie vína – od Noemovy archy, přes Karla IV., Křižácká tažení až po námořnictví. Ing. Čurda nám popsal jednotlivé fáze výroby vína. Od samotného sběru hroznů, protože kvalita hroznů ovlivňuje kvalitu vína, proces a význam kvašení, školení vína až po jeho samotné lahvování. V České republice je více než 500 odrůd vinné révy. Pro naši oblast je nejvhodnější odrůdou Ryzlink, kdysi to byl Müller Thurgau a Veltlín. Ing. Čurda ve svém vyprávění neopomněl tzv. ovocná vína. Jak již samotný název napovídá, základem ovocných vín je ovoce např. borůvky, rybíz nebo bezinky. Víno se dá vyrábět i z medu, v tom případě se jedná o medovinu.

„Práce ve vinohradu je náročná práce. Probíhá od února až do zámrazu. Tvrdí se, že 1 ha vinohradu se rovná 200 hod ruční práce,“ ukončil své povídání Ing. Zdeněk Čurda.

Dýňohrátky

Již tradičně nás v podzimní čas navštívily děti ze ZŠ Božice, aby společně s klienty domova výtvory z dýní rozveselili prostory domova. Návštěva byla o to zajímavější a cennější, že mezi nás tentokrát zavítaly děti ze 4. třídy pod vedením p. učitelky Mgr. Zuzany Ralenovské. A premiéru zvládly na výbornou.

V aktivizační místnosti domova se dlabalo, řezalo a zdobilo. Nápady se určitě nešetřilo. A protože dýni bylo nedostatek, přítomní umělci si vystačili s barevným papírem, nůžkami a lepidlem. Vytvořené dýňové dekorace  nahradily přírodní materiál a  mají výhodu, že mají dlouhou dobu trvanlivosti.

Jsme upřímně rádi, že se nám podařilo rozšířit spolupráci s nejmladší generací a těšíme se na další společné aktivity.

DSCN9717DSCN9718DSCN9722DSCN9721

DSCN9723 DSCN9724DSCN9735DSCN9737DSCN9744

Den otevřených dveříDne 6.10.2014 se v rámci Týdne sociálních služeb uskutečnil v Domově důchodců Božice Den otevřených dveří. Pro návštěvníky byl od 13,30 hod připraven bohatý zábavný program. K tanci a k poslechu hrála skupina Prima Duo Band. Zlatým hřebem programu bylo taneční vystoupení klientů Domova důchodců Božice. Nesměly chybět mezi klienty tolik oblíbené soutěže, tentokrát tematicky zaměřené na vinobraní. Občerstvení zajistily klientky domova, které v rámci „Prostřeno“ napekly slané pečivo.

DSCN9701

DSCN9700

DSCN9703DSCN9704DSCN970520141006_13591620141006_144908

Pozvánka 14.-15.10.2014

Pozvánka 13.10.2014

Den kávy

Dne 1. října se slaví Mezinárodní den kávy. A při této příležitosti SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o., uspořádala v prostorách své školy společenské setkání pod názvem Den kávy. S potěšením jsme přijali osobní pozvání p. ředitele školy Mgr. Libora Hanzala a rádi jsme se akce zúčastnili.

A bylo se opravdu na co těšit. Velkým překvapením pro naše klientky bylo široké využití kávy. Kromě degustace výborné kávy, kterou si vychutnaly v  místním baru, na ně čekala přednáška spojená s ukázkou výroby kávového peelingu na obličej. V příjemném prostředí kosmetického salónu si nechaly hýčkat svou pleť a užívaly si uvolňující masáže obličeje a pokožky hlavy. Maximální komfort a relaxaci si dopřály aplikací pleťové masky. Blahodárné účinky kávy a masáže pociťovaly klientky ještě následující den.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci této akce, za krásné prožité dopoledne.
DSCN9687

 

DSCN9690

DSCN9691
DSCN9696

Významná prezentace našeho zařízení

Významná prezentace Domova důchodců Božice