Proběhlé akce: Duben 2014

Bramboráky

A takhle se v domově v rámci klubu Prostřeno připravují bramboráky,  starší název cmundy, na Hané cmondy, jednoduše řečeno  jídlo z nastrouhaných brambor, mouky, vajec, česneku, majoránky.  Každá ruka dobrá při přípravě tohoto pokrmu. Výsledkem je křupavý, dozlatova osmažený bramborák.

DSCN9518 DSCN9519 DSCN9521

Rej čarodějnic

Závěr měsíce dubna je v Domově důchodců Božice spojován s upalováním čarodějnic. I letošní rok tomu nebylo jinak.

Dne 25. 4. se uskutečnil tradiční rej čarodějnic. Pracovníkům domova dělaly vrásky na čele mraky, které se od rána honily po obloze. Nakonec se počasí umoudřilo a nic nebránilo tomu, aby se venku v přírodě spálila čarodějnice. Zahradou se linula vůně opékaných špekáčků.  K dobré náladě hrála hudba.  Kdo chtěl si zazpíval a zatancoval.

DSCN9484DSCN9489DSCN9503 DSCN9507DSCN9508

 

Velikonoční pečení

Velikonoce klepou na dveře a tak klientky našeho domova přemýšlely společně s Ivou, aktivizační pracovníci, jakou sladkou dobrotu si upečou tentokrát v rámci Prostřeno.  K Velikonocům neodmyslitelně patří mazanec, beránek nebo jidáše. Kterou ze symbolů velikonočního pečiva vybrat? Nakonec se rozhodly, že upečou všechny dobroty.

Jak se jim to povedlo, posuďte sami.

DSCN9466DSCN9469

Klienti si připravili  zdravou pomazánku z tvarohu. Na přípravě se kromě aktivizačních pracovnic Šárky a Jitky podílel celý tým pracovníků sociálních služeb.

K jaru patří bylinky, kterou jsou cenným zdrojem vitamínů. Při tvorbě tohoto chutného pokrmu klienti  zapojili všechny smysly, ale zejména chuťové pohárky.

DSCN9475DSCN9476DSCN9478

DSCN9479

Beseda o knihách

Dne 17.4. 2014 mezi nás zavítala pracovnice Obecní knihovny Božice p. Simona Juhaňáková. Klienty domova seznámila se službami, které místní knihovna poskytuje. Kromě půjčování knih a časopisů je to pořádání besed nebo možnost přístupu k internetu.

P. Simona Juhaňáková s sebou přinesla spoustu zajímavých knih, od pohádek až po cestopisy. U klientů Domova důchodců Božice je oblíbenou spisovatelkou Vlasta Javořická, autorka románů a povídek z venkova. Ze žánrů vedou romány pro ženy, historická beletrie a detektivky.

 

Malování kraslic a pletení pomlázek v DD


Lada Glacová

Jako každé jaro v posledních letech jsme opět byli pozváni do DD na vyrábění – tentokrát v předvelikonočním čase. Děti si donesly vyfouklé skořápky na malování a voskování, pro chlapce (nakonec měly zájem i některé dívky) bylo připraveno překvapení. Mohli si s pomocí pana Bystřického, paní Divišové a paní Czerwonkové uplést pomlázku z osmi proutků. Pomáhal i pan Streška, který při pletení právě pletenou pomlázku držel. Někomu se dařilo méně a tak nakonec poslední pomlázky ještě i po našem odchodu doplétala obětavá paní Czerwonková sama. Ruce měla pak pořádně upracované. Já a paní Sůkupová jsme se ve stejném čase věnovaly klientům a ostatním dětem, zdobili jsme kraslice pomocí vosků nebo obtisků.

Celé dopoledne proběhlo ve velmi příjemném a přátelském duchu, ostatně jako vždycky, protože připravenost každé akce aktivizačními pracovnicemi je prostě výtečná.

Letos se ještě jednou sejdeme koncem června při soutěžení mezi dětmi ZŠ, MŠ a klienty DD. Moc se těšíme, ale je nám smutno z toho, že pro žáky nynější 4.třídy to bude společné setkání poslední.

Ale budou další prvňáčci a až se ve škole trochu rozkoukají, hned se „vrhneme“ do další spolupráce mezi nejmladší a nejstarší božickou generací.

Za čtyři roky, kdy se projektu Šťastné stáří očima dětí věnuji, jsem přesvědčena, že je to přínosné a příjemné pro obě zúčastněné strany a věřím, že děti, které měly možnost se s dědečky a babičkami setkávat, budou jednou svým prarodičům, rodičům i ostatním seniorům ohleduplnou a platnou oporou.

EShs6Nah_U-vykjMA-D9Do7qoQrDcHQNflydOYnJLAFLGkObasMZvcWYz2JRpFtu7LDnelo

 

WODN52CjQdIuRQzGUs6ciS8pgAV1EdC7R77b-TRZ-8cBZ5ebSwC4OiTb7l0wZ_rpDfMGdXs

ŠARM 2014


Klientky Domova důchodců Božice přijaly pozvání vedení SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o., Přímětická, a dne 2.4. 2014 se zúčastnily 5. ročníku tematické soutěže v odborných dovednostech „ŠARM 2014“.

Soutěž byla určena pro žáky oboru kosmetička a kadeřník a letošní ročník provázelo téma „krásy přírody“. A bylo co obdivovat! Budoucí kosmetičky předvedly své dovednosti ve fantaziiním líčení. Soutěžilo se ve zdobení nehtů tzv. nail art. Obrázky přírody na nehtech představovaly přímo umělecká díla. Pod šikovnýma rukama budoucích kadeřnic vznikaly nádherné účesy.

Soutěžící měly vše vychytané do posledního detailu. Účes, líčení, nehty, šaty, lodičky i doplňky – všechno bylo dokonalé a podtrhovalo ženskou krásu.

V doprovodném programu si naše klientky poslechly školní sbor, podívaly se na barmanskou show, country tance, ukázku aerobiku a módní přehlídku. Nejvíc je však zaujalo vystoupení chlapců a jejich break dance.

Celé dopoledne se o nás starali „naši” známí, žáci studijního oboru sociální činnost, kteří k nám dojíždí na praxi.

Děkujeme vedení školy za pozvání, nevšední zážitek i občerstvení a těšíme se na další spolupráci.

Klienti a zaměstnanci DD Božice

DSCN9398DSCN9399DSCN9402DSCN9410DSCN9416DSCN9426DSCN9433DSCN9437DSCN9448