Proběhlé akce: Březen 2014

Mše svatá

Dne 28.3.2014 se konala za velké účasti klientů domova Mše svatá.

 

DSCN9388

 

DSCN9395

Vynášení Morany

Dne 21.3.2014 klienti Domova důchodců Božice přivítali jaro vynášením Morany. Připomněli si starodávny slovanský zvyk symbolizující konec zimy a začátek jara. Podle tradic je Morana vynášena z vesnice za zpěvu obřadních písní a poté vhozena do vody či do příkopu, pálena nebo zakopávána do země. V Domově důchodců Božice se Paní Zima vynesla na zahradu domova, kde byla za účasti klientů upálena. Nechyběl zpěv a říkadla. Krásné, slunné a hřejivé počasí všem zvedlo náladu. Snad nás zima nadobro opustila a jarní sluníčko svými paprsky umožní klientům a návštěvníkům domova příjemné posezení na zahradě.

A  co  se zpívalo v Mikulovicích?

Smrtko, smrtko milá,

kdes tak dlouho byla?,

U studánky, u rubánky,

ruce, nohy myla.

Čím ses utírala?

Červeným šátkem,

bílým kapesníčkem.

Shořela nám sláma,

Blízko pivovára,

všechno zlato shořelo,

jen to pivo zůstalo,

panímámo zlatá,

dejte lžíci másla,

kopu vajec na mazanec,

ať ta smrtka uplave.

Na Slovácku se zpívalo:

Smrt neseme ze vsi, jaro neseme do vsi.

DSCN9377DSCN9378
DSCN9384DSCN9386

Křeslo pro hosta ” Povídání o kávě”

 

V rámci křesla pro hosta k nám přijeli studenti SOU a SOŠ Přímětická pod vedením Ing. Andrey Jančíkové popovídat o kávě. Byla to velmi zajímavá beseda. Dozvěděli jsme se jak a kde nakupovat kávu. Hlavně jsme se dozvěděli jak pít kávu a různé alternativy způsobů přípravy kávy, tzn.:

-příprava kávy v džezvě, moka konvička, aeropress, frenchpress ,vacuum pot,chemex,clever dripper.

DSCN9368

DSCN9369DSCN9370

DSCN9371

DSCN9376

Zvesela v domově důchodců

Období veselice si užívali i klienti Domova důchodců v Božicích. Sněhurka roznášela v košíku po domácku usmažené koblížky každému klientovi a trpaslíci zvesela zvali na fašankovou zábavu. Masky si také vyrobily sami klientky, které se rády jako dobrovolnice  zúčastnily. Nechybělo tak ani přerostlé batole, které s klaunem provádělo ostatním všelijakou neplechu, jak to na fašanku bývá. Hudba v sále jídelny se rozezněla pod taktem Prima Bendu a rej masek s klienty se dal do tance. K poslechu zazněly i lidové písně a čaj s rumem ke koblížkům dodával masopustní veselici tu pravou atmosféru. Tentokráte velká pochvala aktivizačním pracovníkům, kterým se akce velmi zdařila.

Pro DD Božice Kalinová Markéta /Maky/

 

DSCN9308m

 

 

DSCN9274m

 

 

DSCN9321m

 

DSCN9325m

Moderní vaření v domově důchodců