Proběhlé akce: Prosinec 2013

Vánoční přání

Od konce listopadu se snažíme na našich stránkách přinášet aktuality z domova, které se v tomto ročním období jak jinak, týkají přípravy na Vánoce. Ale protože akcí probíhalo tolik, a jejích počet stoupal s blížícími se vánočními svátky, že jsme Vás o všech akcích nestíhali informovat.

Chtěli jsme se s Vámi podělit o příjemnou, ničím nenahraditelnou předvánoční atmosféru, kterou cítit v celém domově. Nasvědčuje tomu všudypřítomná dekorace se světýlky, která doslova prozářila domov. Pokoušeli jsme se Vám zprostředkovat atmosféru pečení vánočního cukroví a adventní výzdobu, za kterou se skrývá tvoření plné nápadů a vzpomínek. Psali jsme o milých a vzácných návštěvách, které naše klienty potěšily zpěvem, milým slovem, pohádkou, dárečkem nebo společným tvořením. Protože Vánoce jsou svátky, kdy jsou lidé k sobě pozornější a rozdávají radost. Je to čas dobrých skutků. Takovým skutkem může být živá borovice, kterou klientům domova daroval p. Hudec Ivan. Živý vánoční stromeček, symbol Vánoc, je ozdobou reminiscenční místností. Klienti si borovici ozdobili vánočními řetězy a ozdobami zhotovenými z papíru tak, jak to bylo zvykem z jejích dětství. Atmosféru Vánoc dokresluje papírový Betlém. A aby bylo kouzlo Vánoc z dětství našich klientů dokonalé, klienti připravili ukázky tradičních vánočních tabulí z Čech, Slovácka a Slovenska. Prostředí vybízí si sednout a vychutnávat vánočku upečenou v klubu Prostřeno a zapíjet teplým voňavým vánočným čajem.

K Vánocům neodmyslitelně patří návštěva bohoslužeb. Dne 20.12.2013 se v domově uskutečnila mše, kterou vedl otec Pavel Sobotka. Zájem o vánoční mši byl větší než běžně.  Vánoční mše přilákala nejen věřící.

Doufáme, že se nám povedlo,  naladit Vás na tu správnou sváteční atmosféru.

Mnoho krásných chvil v příjemné atmosféře Vánoc, hodně pracovních a osobních úspěchů v roce 2014 přejí  

klienti a zaměstnanci Domova důchodců Božice

2013-12-12_13.23.36

 

Tradice Vánoc aneb o spolupráci s SOŠ a SOU Přímětická

Minulý týden ve čtvrtek zavítali do Domova Důchodců v Božicích studenti SOU a SOŠ SČMSD Přímětická ze Znojma v rámci předmaturitního projektu Tradice Vánoc.
Zahájení se konalo v aktivizační místnosti, která  dýchala vánoční atmosférou. U  připraveného pohoštění z Klubu Prostřeno i cukroví od studentů se obyvatelé domova mohli potěšit i vzpomínkou na Vánoce jejich dětství. Studentky vedli mezigenerační dialog s jak jinak než vánoční tématikou. ,,Víte,  Vánoce byly chudé, ale tak radostné. Měli jsme
jednoduchý stromeček zdobený podomácku vyrobenými ozdobami a jak voněly po domě perníčky s jehličím. Všude napadlo vždycky tolik sněhu, byly to takové Ladovy Vánoce,” svěřila se všem přítomným s krásnou vzpomínkou jedna z dotazovaných klientek.
V prostorách jídelny probíhalo divadelní představení pohádky Mrazík a Narození Ježíš Krista. Pěvecký sbor zněl domovem a obyvatelé s obdivem naslouchali krásné melodii Vánoc. Na závěr studenti rozdávali  perníčky a touto sladkou tečkou se společně rozloučili. Patří jim naše srdečné  poděkování. Další spolupráce probíhá již  v těchto dnech, kdy u nás vykonávají praxi studenti Sociálního oboru SOŠ Přímětické.

Pěkný předvánoční čas přeje všem
Markéta Kalinová, vedoucí aktivizace DD

 

divadelní představení Narození Ježíše Kristapěvecký sborvystoupení pěveckého sboruzahájení přednáškou na téma Vánoční tradice

 

 

Milá návštěva z Domova pro matky a otce v tísni Znojmo

Dne 10.12.2013 nás navštívily děti z Domova pro matky a otce v tísni Znojmo. Klientům popřály pěkné svátky a obdarovaly je vánočním přáníčkem. Na oplátku děti dostaly od klientů Domova důchodců Božice obrázky na pověšení do pokojíčku a pro maminky prostírání.

Klienti domova připravili pro děti posezení u šálku vánočního čaje s jablečným štrúdlem. K vánoční náladě si společně u rozsvíceného stromečku zazpívali vánoční koledy.  “V milé společnosti ten čas tak letí,” zkonstatovali všichni přítomní. Na závěr jsme  slíbili návštěvu Domova pro matky a otce v tísni Znojmo v roce 2014.  Již dnes se těšíme.

Pečení vánočního cukroví v DD

Letos jsme si vybrali na předvánoční setkání s klienty z DD v Božicích pečení cukroví. Připravili jsme celkem přibližně 300 vanilkových rohlíčků, 100 perníčků a dalších sušenek na zdobení a asi 400 ks lineckého cukroví, které jsme buď obalili v cukru nebo slepili marmeládou. Děti byly velmi šikovné, bylo znát, že pravidelně při pečení cukroví doma pomáhají.

LG a žáci 4.tř.

“Děti byly skutečně šikovné! Práce  šla všem hezky od ruky,” pochvalně se na adresu dětí vyjadřovaly   klientky Domova důchodců Božice.

Vůni vánočního cukroví, která provoněla celou budovou, Vám nedokážeme zprostředkovat. Alespoň  Vám nabízíme  k nahlédnutí fotografie z pečení vánočního cukroví jako důkaz šikovnosti žáků 4. tř. ZŠ Božice pod vedením p. učitelky Lady Glacové. Od nás si zaslouží podtrženou 1.

untitled

 untitled III

Mikuláš v domově

Již tradičně Mikuláš, čerti a anděl nadělovali balíčky klientům Domova důchodců Božice. Dne 5.12.2013  Mikulášská družina nezapomněla zavítat do školek a školy. Svou návštěvou také potěšila místní prodejny, květinářství, lékárnu a zaměstnance Obecního úřadu Božice.

Že nebyl důvod k žádným obavám z Mikulášské družiny můžete vidět na následujících fotografiích.

 

MI0205~1

MI0205~1MIKUL_~2MI8E18~1

Vánoční koncert ZUŠ – pobočka Božice

Dne 4.12.2013 se v Domově důchodců Božice odehrál Vánoční koncert žáků ZUŠ – pobočka Božice pod vedením učitelů Hany a Jana Svobodových. Známé a méně známé melodie podtrhly slavnostní předvánoční atmosféru.  Mladí umělci  předvedli své umění ve hře na klavír, housle, zobcovou a příční flétnu. Všichni účinkující byli odměněni zaslouženým potleskem a poděkováním v podobě malých dárečků vyrobených klienty  Domova důchodců Božice v rámci volnočasových aktivit.

Beseda s důchodci

Dne 4.12.2013 se klienti Domova důchodců Božice zúčastnili Besedy s důchodci, kterou pořádala Obec Božice v sále kulturního domu. Pro přítomné byl připraven pestrý program, občerstvení a zábava.

K předvánoční náladě, kterou doprovázelo setkání seniorů, přispěli  také klienti a zaměstnanci Domova důchodců Božice.  Společně se žáky SOŠ a SOU Dvořákova, Znojmo,  se podíleli na výzdobě sálu. Klienti  připravili výstavu svých výrobků. Zprostředkovali vystoupení p. Severinové ADRA s informacemi o dobrovolnické činnosti, kterou provádí organizace ADRA a vystoupení Mgr. Rockové, která přítomné informovala o významu Komunitního plánování sociálních služeb Znojemska. Aktivizační pracovnice domova pomáhaly s obsluhou. Oceněním pro všechny zúčastněné bylo velké poděkování vedení obce  za pomoc při přípravě příjemného večera.

Rozsvícení vánočního stromu

Klienti Domova důchodců Božice přijali pozvání na slavnostní zahájení Adventu v Božicích. V první adventní neděli 1.12.2013 se byli podívat na rozsvícení vánočního stromu před budovou základní školy. Program začínal v 16 hod vystoupením dětí místní školy. Poté pokračoval rozsvícením vánočního stromu a příjemným ukončením byl závěrečný ohňostroj . Klienti se zahřáli horkým svařákem a občerstvili se dobrotami z prodejního stánku. Velmi živo bylo u prodejních stánků s nabídkou zaměřenou na vánoční svátky. Návštěvníci navštěvovali stánek Domova důchodců Božice. Potěšil nás, že zájem o výrobky našich klientů. Za výtěžek z prodeje se nakoupí pomůcky do aktivizace pro klienty našeho domova. Děkujeme.OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA