Proběhlé akce: Listopad 2013

Předvánoční výzdoba domova

První adventní neděle se nezadržitelně blíží a to je doba přípravy na Advent. Z křesťanského pohledu je advent obdobím očekávání narození Ježíše Krista a také příchod druhého života po smrti. Advent je obdobím, kdy se těšíme na nadcházející vánoční svátky. Advent je spojen s množstvím lidových zvyků a obyčejů, které se zachovaly dodnes. Lidé si v době Adventu krášlí své domovy adventní a vánoční výzdobou. Ne jinak to je v Domově důchodců Božice. A již tradičně nám s výzdobou pomáhali žáci Střední odborné školy a Středního odborného učiliště na Dvořákové ulici ve Znojmě, kteří do našeho domova zavítali ve čtvrtek 28 .listopadu.

Čekaly je již předem připravené korpusy obalené zelenými větvičkami z tují, buxusu a tisu, které společně s klienty předem připravili aktivizační pracovnice. Žáci měli k dispozici ke zdobení svíčky nejrůznějších barev, skleněné baňky, hvězdičky, srdíčka a jiné blýskavé ozdoby a lesklé stuhy. Nesměly chybět ani tradiční materiály – šišky, nasušené ovoce, skořice nebo skořápky z ořechů.

Šikovné ruce žákyň učebního oboru zahradník se s lehkostí pustily do výroby adventní a vánoční dekorace. Pod zručným vedením paní učitelky Aleny Přechové vznikaly adventní a závěsné věnce nebo překrásné svícny. Každá dekorace byla jiná, každá byla originál. Přitom dekorace byly tak jednoduché a nápadité. Právem sklidily obdiv klientů a zaměstnanců domova. Na otázku, čím to je, že dekorace vypadají tak nádherně a elegantně, paní učitelka Přechová s úsměvem a zbytečně skromně odpovídá: “Pokud je k dispozici ten správný materiál, tak se dílko tvoří samo“. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása.

Vůně zeleného chvojí vyvolávala vzpomínky na Vánoce. Ve svých vzpomínkách se klienti vraceli do dětství, kdy Vánoce byly plné sněhu, ale zejména lásky a pohody. K dokonalé vánoční atmosféře chyběla jen vůně horkého svařáku a lahodného cukroví. Protože do Vánoc a pečení vánočního cukroví nějaký ten den přece jen zbývá, přítomní se občerstvili a pochutnali na jablečné buchtě, kterou klientky den předem připravily v rámci klubu Prostřeno. Tímto jsme si společně se žáky  SOŠ a SOU Znojmo, Dvořákova v domově navodili příjemnou předvánoční náladu. Děkujeme.

Jak se dekorace povedly, posuďte sami.

 DSCN8954DSCN8948DSCN8952DSCN8951

DSCN8945

Návštěva božického kina

 V pondělí 25.11.2013 jsme navštívili kino Marta v Božicích.

Je obdivuhodné, že v obci s 1700 obyvateli, v době, kdy kina zanikají, si obec Božice udržela kino. Zásluhu na tom má vedoucí kina Ivan Hudec, který ze svých vlastních zdrojů financoval jeho digitalizaci.

A tento místní nadšenec, jehož koníčkem je Kinotechnika, pravidelně připravuje představení pro děti MŠ, ZŠ a pro klienty Zámku Břežany. Mezi vděčné a pravidelné návštěvníky kina neodmyslitelně patří klienty Domova důchodců Božice.

Svým výběrem filmu p. Hudec ani tentokrát nezklamal. Troškova veselá komedie z vesnického prostředí, plná českého humoru, je zárukou dobré zábavy. Lechtivé vtipy v podání známých hereckých tváří, naše klienty pobavily a dobře naladily.

Děkujeme za zpříjemnění chladného listopadového dne. Již nyní se těšíme  na další představení.

COUNTRY BÁL a Znojemské Grácie

 

Pánové v kostkovaných košilích a dámy v pastelových kovbojských kloboucích, tak jsme začali náš Country den. Dopoledne u nás patřilo Country bálu.

Písňe od Waldemara Matušky a Michala Tučného zněly domovem a ruce klientů si poklepávaly do taktu. Pozvání přijala  taneční skupina Znojemské Grácie, 12 dam průměrného věku 68let s grácií a elánem předvedlo několik country stylů.

O zábavu se postaralo trio aktivizačních kovbojek , které přicválalo na koních. Dva hnědáci s bělákem vznikli v dílně Tvoření prima nápadů a kostkované kovbojské šátky nastříhaly klientky v rámci praktických dovedností. V  Prostřeno klubu připravily klientky jednohubky a upekly pro Znojemské Grácie bábovku.

Program byl opravdu pestrý. Volnou taneční zábavu střídal Country kvíz, ve kterém se pokládaly otázky z filmu Limonádoý Joe, který se den předem promítal v klubu filmového diváka. Dále se soutěžilo v zapínání a rozepínání knoflíků kovbojské košile a hodu klobouku na hlavu koně, nechybělo ani přebírání fazolí a kukuřice. Country bál splnil veškerá očekávání a v tomto podzimním čase rozveselil všechny přítomné klienty.

Maky

DSCN8911

Listopadové křeslo pro hosta

V listopadovém Křesle pro hosta usedl tentokrát Mgr.Ladislav Nevrkla. S využitím dataprojektoru prošel s klienty božického domova důchodců historii i současnost místa, kde klienti tráví svůj podzim života.
Procházku zahájil drobnostmi a raritami, mezi nimiž byla, jak sto let stará fotografie Lurdské kapličky v zahradě domova důchodců, tak krásný kohoutek a jeho dvě partnerky z jednoho dvorku na božické Kolonce. Zaplněná aktivizační místnost se při těchto snímcích  i doprovodném slově rozzářila úsměvy ve tvářích pozorných posluchačů. Přes několik ekologických zajímavostí, snímků řady míst v Božicích s tím, jak vypadaly dříve a jak vypadají nyní, a též připomenutím záslužné činnosti božického kina, jsme se přiblížili k závěru. Ten byl vyplněn málo známými snímky a povídáním o svěcení nových zvonů v božickém kostele v roce 1957. To byla parketa také pro pana Oldu, který toho o kostele a jeho historii doopravdy hodně věděl a s chutí se o své poznatky podělil s ostatními.
V příjemné atmosféře jsme se tak po hodince toulek božickou minulostí i přítomností vrátili zase do reality a společně jsme si prohlédli pěkné výrobky v aktivizační místnosti domova.

                           Maky

DSCN8887

DSCN8886

DSCN8885

DSCN8884

Říjnová beseda o myslivosti

V podzimním čase měsíce října do křesla pro hosta usedl pan Jaroslav Čada, který je předsedou mysliveckého sdružení DROP Božice-Borotice. Toto sdružení má ve znaku dropa velkého. Beseda byla provázena fotoprojekcí.

Zajímavostí bylo mnoho, od vydry říční, která se od roku 1995 do vod v revíru opět vrací,  po skutečnost, že v Pravicích se vyskytují v oboře mufloni a při troše štěstí  můžeme spatřit i jeleny. Klienti se také dozvěděli, že stoupá výskyt černé zvěře. Zajímavostí je i sojka obecná, která se v lese hojně vyskytuje, jako strážce upozorňuje, že se v lese něco děje.  Mezi nejčastěji vyskytující zvěř v revíru patří  zajíc, liška, kuna, tchoř, jezevec, bažant, ondatra, vydra říční, divoká kačena…
 Za dobrovolné přispění poznatků do besedy Křesla pro hosta panu Čadovi děkujeme.

 

                                                                                                          Maky
 
 
DSCN8788 (1)
 
DSCN8785 (1)