Proběhlé akce: Leden 2013

Pečení vánoček a rady babiček

Dne 28.1.2013 přijely žákyně III.ročníku oboru pekař ze  SOŠ a SOU Dvořákova pod vedením učitelky odborného výcviku Jany Jedličkové do domova důchodců v Božicích. Učitelka tvarovala různé pletence vánoček a předvedla tak společně se svými žákyněmi techniky, které vrátily přihlížející klientky do mladých let. Vzpomínalo se, radilo a stařičké ruce tvořily jako dřív. Výrobky byly opravdu zdařilé. Na deseti do zlatova upečených vánočkách si v rámci hudebního odpoledne všichni pochutnávali. ,,Spolupráce s pekařkami přináší našim klientkám vedle radosti i návrat k dovednostem, které dříve byly součástí jejich všedních dní. Naší snahou je, aby se cítily potřebné a užitečné. Umožňujeme jim tak podílet se na vlastních výrobcích v rámci vaření v klubu Prostřeno a klademe důraz na ergoterapii /léčbu prací/ všedních dovedností. Je to přirozená aktivizace, kterou pro dámy v našem domově důchodců nabízíme” říká s úsměvem a spokojeností vrchní sestra Iveta Dohnalová.

Maky

DSCN7835m DSCN7841m DSCN7846m

 

Pyžamový ples

 

Všichni v pyžamech, ale do spánku daleko

Tak vypadalo čtvrteční odpoledne 24.1.2013 v domově důchodců v Božicích, kde probíhal Pyžamový bál. Klienti i personál zvolili společenský oblek i šaty poněkud netradičně a nahradili je pyžamovými kostýmy. Ve veselé atmosféře podbarvené tancem, hudbou a soutěžemi byly tváře seniorů plné úsměvů a spokojenosti. Bloky oblíbených písní z repertoáru dechové hudby střídaly soutěže jak se patří pojaty k pobavení klientů. Utkali se mezi sebou dámy i pánové a vedle namotávání zatoulaných papučí si přišli na své i hledači šálku na svou ranní kávu. Dále si mohli pověsit prádlo na šňůru a nechybělo ani převlékání polštářků. Nejvíce bodů měly dámy, které vyrovnaly a získaly tak náskok až v poslední soutěži hodu do plechovek. Publikum vyhodnocovalo nejlepší pyžamový kostým. Velmi vstřícný přístup byl i ze strany personálu domova, který byl také v pyžamech včetně pana ředitele. Tak zvesela tráví zimní období nejen naši klienti.  Už dnes se ale těšíme na další plánovanou akci pod názvem Fašank, která se bude konat 21.února odpoledne.

DD Božice 807m DD Božice 825m OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Slavnostní otevření po rekonstrukci

Pod střechou Domova důchodců v Božicích to voní novotou.

Slavnostní otevření rekonstruovaných částí se konalo ve středu 16.1.2013.  Přestřižení pásky bylo v rukách radního pro sociální oblast Jihomoravského kraje Mgr.Marka Šlapala, ředitele domova důchodců Ing.Jaromíra Leissera a starosty Božic Karla Haly.

Po úvodní prezentaci, kterou připravilo vedení domova důchodců následovala tisková konference. Poté již přišlo slavnostní přestřižení pásky před vstupem do druhého podlaží. Následovala prohlídka nových modernizovaných prostor. Třešničkou na dortu byla vyhlídka z nově zrekonstruovaného balkónu, který je svou historickou podobou a velikostí chloubou domova. Všichni ocenili přístup Jihomoravského kraje (a zvláště podporu bývalého radního dr. Altmana), který dodal potřebné finance na všechny tři realizované etapy stavby. Dále také stavební firmě Miloš Ryšavý, která rekonstrukci prováděla. Poděkování patřilo i obyvatelům za pochopení stavebních úprav. Nezapomnělo se také poděkovat zaměstnancům domova za  spolupráci v rámci stěhování.

Z tiskové konference vyplynulo: ,,Všichni zatím s politováním konstatujeme, že na fasádu v dohledné době peníze nebudou. Jak však zdůraznil radní Marek Šlapal, rozhodující je to, co vidí obyvatelé domova zevnitř a jak jim tyto prostory slouží. A to prostě dneska nemá chybu! Taky jsem přesvědčen, že v příjemném prostředí působí i příjemný personál. Je to poznat na každém kroku.″

Nejzajímavějším místem se stala bývalá prosklená veranda. Ta ještě dočasně v rámci rekonstrukce fungovala jako obytná místnost, aktuálně je to místnost společenská. Vznik reminiscenčního koutku s vystavenými předměty denní potřeby z dob dávno minulých. Je vymalovaný  válečkem,  který  dodává této místnosti atmosféru vyvolávající vzpomínky klientů na prostředí,  ve kterém vyrůstali.

Na závěr ještě několik faktografických údajů. Celý projekt rekonstrukce měl název “Stavební úpravy budovy č. 188″. Dotace představovala částku 14,4 mil. Kč. Snížila se kapacita objektu ze 100 lůžek na 87. 17 klientů patří do klasického domova důchodců a 70 klientů do domova důchodců se zvláštním režimem. V praxi to znamená, že zde převažují klienti, kteří potřebují individuální podporu a pomoc. Snížením kapacity se významně zlepšil komfort ubytovaných, neboť přibyly dvou a jednolůžkové pokoje a v každém pokoji je dnes instalováno umyvadlo. Razantnější přestavba nebyla možná vzhledem k architektuře historické budovy, která již brzy oslaví 110 let.

V květnu 2013 se můžeme těšit na Den otevřených dveří, na který vás tímto srdečně zveme.                                                                      Maky

 IMG_0526IMG_0527IMG_0533